ÄPPLE

     

Namn

Färg

Zon

Mognad

Alice ljusgul m röd täckfärg  1-4 sept
Amorosa  härligt röd täckfärg  1-4 okt-dec
Antonovka gul m röd täckfärg  1-6 okt
Aroma gul m röd täckfärg  1-4 okt-dec
Baltiskt vinäpple gul (Nyhet)  1-4 sept
Belle de Boskoop gröngul/gul  1-2 jan-apr
Birgit Bonnier vackert röd  1-4 sept-okt
Brunnsäpple gulröd/tegelröd  1-3 nov-jan
Charlamovsky gröngul m röd täckfärg  1-6 sept-okt
Cox’s Orange gul m mattröd täckfärg  1-2 nov-feb
Cox’s Pomona gulvit m klarröda strimmor  1-5 nov-jan
Discovery     (Rödnos) röd  1-3 sept-okt
Eldrött duväpple djupt röd  1-2 dec-jan
Elstar gul/klar rödorange  1 okt
Eva-Lotta gul m röd täckfärg  1-3 sept-okt
Farmors Juläpple gulvit m röd täckfärg  1-5 okt-nov
Filippa gröngult  1-3 nov-dec
Flädie gröngult  1-3 nov-jan
Fredrik gröngul  1-3 okt
Gloster mörkröd  1 dec-feb
Gravensteiner gul  1-3 nov-dec
Gravensteiner  Röd gul m kraftiga röda flammor  1-3 nov-dec
Gul Richard gröngult  1-3 nov-dec
Gyllenkroks Astrakan gröngul m ljusröd täckfärg  1-5 sept
Hampus grön m brunröda strimmor  1-4 aug-sept
Huvitus mörkt röd, strimmig  1-5 aug
Höstdessert gulgrön med rosa täckfärg  1-4 sept
Idared gulgrön med röd täckfärg  (Nyhet)  1 nov-dec
Ingrid Marie mörkröd  1-3 nov-jan
James Grieve gulgrön/gul m röda strimmor  1-3 okt-nov
James Grieve  Röd härlig rödstrimmig täckfärg  1-3 okt-nov
Jonagold gröngul/karminröd  1 okt-jan
Julyred gröngul med röd täckfärg  (Nyhet)  1-3 aug-sept
Katja gröngul/gul m röd täckfärg  1-3 sept-nov
Kim gulgrön m röd täckfärg  1-3 dec-mars
Lobo mörkröd  1-4 okt-dec
Maglemer gul m ljusröda strimmor  1-3 nov-feb
Mantet gul m klarröda strimmor  1-5 aug
Melba  Röd röd  1-5 sept-okt
Melonäpple ljusgrön/rödstrimmig  1-3 dec-mars
Mio  röd  1-3 sept-okt
Mutsu     (Vinterguld) gul, svag täckfärg  1 nov-mars
Oranie ljusgrön/gulvit  1-5 sept-okt
PJ Bergius röd Sävstaholm  1-5 sept
Ribston gul m brunröda matta strimmor  1-3 jan-apr
Risäter gul  1-6 okt-nov
Rubinola gul m röda strimmor  1-3 sept-okt
Rödluvan röd  1-5 sept
Sickelsjö Vinäpple röd  1-4 sept
Signe Tillisch ljusgrön/ljusgul  1-4 okt-dec
Silva gulgrön  1-6 aug-sept
Snövit gulvitt/ljusröd  (Nyhet)  1-4 sept-okt
Stenbock gulvit  1-6 sept
Stor klar Astrakan gulvit  1-5 sept
Summerred klarröd  1-3 sept-nov
Sylvia  gröngul m röda strimmor  1-4 aug
Särsö gröngul m mörkröda strimmor  1-4 sept-nov
Sävstaholm gulvit/ljusgrön m ljusröda strimmor  1-6 sept
Transparente Blanche gul  1-6 aug-sept
Vistabella gulgrön m röd täckfärg  (Nyhet)  1-3 aug-sept
Wealthy gröngul m röd täckfärg  1-5 nov-dec
Åkerö vitgul m ljus tegelröd täckfärg  1-5 nov-dec
       

PÄRON

     

Namn

Färg

Zon

Mognad

Alexandre Lucas gul, solsidan får röd täckfärg  1-2 nov-dec
Augustipäron gul, tätt m små fina grönbruna prickar  1-4 aug-sept
Bonne Louise gulgrön, rödbrun på solsidan  1-3 nov-dec
Carola gulgrön, rödbrun på solsidan stor del täckt av rost  1-3 okt-dec
Charneu gröngul/strimmig täckfärg  1-2 okt-dec
Clapp’s Favourite gul med kraftig karminröd täckfärg med marmorerade  1-3 sept
Clara Frijs gul m nätliknande brun rost  1-3 sept-okt
Colorée de Juillet gröngul m brunröda strimmor  1-3 aug-sept
Conference grön m fina punkter av rost  1-2 nov-dec
Doyenné du Comice gul m brunröd täckfärg  1-2 nov
Esperens Herre gröngul/gul  1-4 sept-okt
Fritjof grön med rodnad på solsidan  1-3 okt
Gråpäron      (Jut) helt överdragen m grov brun rost som fläckvis lämnar den  1-4 sept-okt
Göteborgs Diamant grön m gröna punkter, mörkt rödbrun täckfärg  1-4 sept-okt
Herzogin Elsa gul m karminröd täckfärg, kanelbrun rost i nät el. fläck  1-3 okt
Hovsta gröngul solsida, orange, runda rostprickar  1-4 sept
Ingeborg grön med fina punkter av rost  1-3 sept-okt
Moltke gul, orangeröd skiftning på solsidan  1-2 okt
Pierre Corneille gulbrun m kanelbruna rostfläckar  1 nov-dec
Williams gul m många små punkter  1-3 sept
       

PLOMMON

     

Namn

Färg

Zon

Mognad

Allmänt Gulplommon ljusgul med vitt vaxöverdrag  1-5 aug-sept
Allmänt Rödplommon röd-gulbrun  1-4 mitten av aug
Czar mörkblå med kraftig fläckar  1-4 slutet av aug
Expr.fältets Sviskon violettblå-svartblå med vitaktig dagg  1-5 slutet av sept
Herman blåviolett m ljusblå tunn dagg  1-3 skiftet jul/aug
Jefferson gul med små röda fläckar på solsidan  1-2 skiftet sept/okt
Jubileum rödviolett, bruna prickar på gul botten  1-4 mitten av sept
Kirke svartblå m fläckar av brun rost  1 mitten av sept
Komet blå  1-5 juli-aug
Opal gul m rödviolett täckfärg blåviolett vid lagring (övermognad)  1-4 aug
Reine Claude d’Althans violettröd  1-3 sept
Reine Claude d’Oullins gul  1-4 skiftet aug/sept
Reine Claude Stor Grön gulgrön  1-3 sept
Tunaplommon gulgrön/gulvit  1-5 skiftet aug/sept
Victoria violettröd  1-3 slutet av sept
Violetta mörkt blåviolett  1-3 mitten av aug
       

SURKÖRSBÄR

     

Namn

Färg

Zon

Mogn./veckor

Fanal mörkt violettröd   (Heimanns konserva)  1-3 6-8
Ostheimer mörkröd-svartröd  1-5 5
Skuggmorell mörkt brunröd  1-6 7-8
Stort Klarbär klarröd    (Stora klarbär)  1-6 4-6

 

Bakåt till Plantskolan